Jiráskovy sady v Litoměřicích

Největší litoměřický park prošel celkovou obnovou v letech 2010–2015. Vznikl už koncem 19. století, ale během let postupně přestal obyvatelům města vyhovovat. Radnice se proto rozhodla proměnit jej v moderní a funkční městský prostor.

Do projektu se od začátku zapojovala místní veřejnost a podněty od lidí byly i jedním z důležitých podkladů pro architekty. Podařilo se díky tomu naplnit myšlenku „parku pro všechny“: Jiráskovy sady dnes nabízejí místa pro setkávání, hru, sport i odpočinek. Řešení obnovy parku vzešlo z architektonické soutěže a vytvořil ho tým architekta Zdenka Sendlera.

Jiráskovy sady mají po rekonstrukci upravenou cestní síť, nový mobiliář, tři dětská a jedno víceúčelové sportovní hřiště. Zpevněná centrální část vytvořila do té doby chybějící „srdce" parku. Je vhodná pro pořádání větších akcí, návštěvníci zde najdou i vodní prvky nebo plochu pro pétanque. Kompletní obnovou prošlo zároveň s parkem také dopravní hřiště a jeho zázemí. Poblíž gymnázia vznikl altán pro setkávání (nejen) studentů.

Atmosféru parku podtrhují originální prvky, které pro Jiráskovy sady navrhli výtvarníci z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Můžete si díky nim přečíst úryvky z díla Karla Hynka Máchy, které jsou součástí vodních prvků ve střední části parku. Celými sady pak prochází nenápadný souřadnicový systém s piktogramy. Rozděluje park na pomyslných 30 parcel označených A1 až C10, které vtipně vybízejí k objevování dalších možností parku.

Obnovu Jiráskových sadů podpořila Nadace Proměny Karla Komárka.

Park je otevřen celoročně.

Adresa

Město:
Litoměřice
PSČ:
412 01
Adresa:
Jiráskovy sady