Klášter Altenburg

Ukázková zahrada kláštera Altenburg

Tiché zahrady věnované stvoření světa a světovým náboženstvím


Zahrada kláštera Altenburg u Hornu, známá jako „barokní klenot Waldviertelu“, leží uprostřed zahrad a nedotčených lesních ploch. Krása kláštera nekončí fasádami architekta Josepha Munggenasta a freskami Paula Trogera: klášter se nachází uprostřed krajinných parků, které byly od roku 2006 zčásti probuzeny z dlouhého spánku a architektonicky nově pojaty.

Zahrada náboženství
Při revitalizaci tříhektarového zeleného areálu před vchodem se benediktýnští mniši nerozhodli pro obnovu historické barokní zahrady, ale pro vytvoření nové, moderní zahrady. Vznikla neobvyklá klášterní zahrada, která vyjadřuje postoj římsko-katolické církve k ostatním náboženstvím ve smyslu Druhého vatikánského koncilu.

„Zahrada náboženství“ zve návštěvníky k zamyšlení nad Bohem a smyslem života a představuje názor církve na nekřesťanská náboženství. Cestičky vedou k hinduismu, buddhismu, židovství a islámu; kruh stromů reprezentuje nejstarší přírodní náboženství.

Hledající lidé každého náboženství se vydávají na cestu ke středu, vydávají se hledat Boha. Každá kultura dává svou odpověď, každá víra nalézá společné úseky cesty u jiných náboženství.
Podoba zahrady dává zdařilou zahradně architektonickou odpověď na otázku cest vedoucích k Bohu uprostřed anglického krajinného parku s rybníkem, jabloňového sadu, zahrady s labyrintem, určené pro děti, a barokní zahrady se skulpturami.
Přírodní jezírko zve ke kneippovské vodoléčbě v klášterní tradici, anebo prostě jen k posezení a usebrání vlastního nitra. „Waldviertelský dětský park“ se sousedící Graslovou jeskyní, pískovými, kamennými a dřevěnými prvky poskytuje prostor pro ty nejmenší.

Stvoření a ticho
V Zahradě stvoření jsou představena podstatná teologická témata stvoření světa. Do zahrady se vstupuje v oblasti pokoje a životní možnosti, jejíž plocha odpovídá čtyřem živlům – vodě, zemi, ohni a vzduchu – a která je chráněná habrovým živým plotem. V centru stojí olivovník, který je považován za symbol míru. Ke stvoření a tím i k této zahradě jsou přiřazeny ještě další oblasti jako pokušení, ovládání, střežení a zachovávání nebo oblast spásy („šalom“).

Ticho je darem i úkolem zároveň!
Vyjděte ze středověkých, mlčících zdí kláštera a vstupte do „Zahrady ticha“. Tato zahrada je spojujícím článkem mezi klášterem jako dílem lidských rukou a přírodou jako dílem rukou Božích, obklopenou hlubokým tichem.

Otevírací doba
1. května až 26. října
denně 10.00–17.00 hod.
poslední vstup v 16.00 hod.
Informace
vstupné:

dospělí: € 9,--

rodiny: € 18,--
zlevněné: € 7,--

děti, žáci, studenti: € 4,50

skupiny od 20 osob: € 7,--/ osobu

prohlídky pro skupiny od 20 osob po předchozí dohodě

www.stift-altenburg.at

Kontaktní údaje

Mobil:
Tel: 02982 / 3451
Email:
info@stift-altenburg.atAdresa

Město:
Altenburg
PSČ:
3591
Adresa:
Abt Placidus Much-Straße 1