Klášter Zwettl

Ukázková zahrada kláštera Zwettl

Historická klášterní zahrada jako kousek ráje


Již více než 860 let působí cisterciácký řád ve waldviertelském klášteře ve Zwettlu. Řádová pravidla vyžadují rovnováhu mezi modlitbou, čtením duchovních textů a ruční prací, což také vysvětluje silné ukotvení zemědělství a lesního hospodářství v řádu.

„Zahrady kláštera ve Zwettlu jsou odpradávna prostorami ticha, pozorování, kochání se a odpočinku.“
Zahrady mají v klášterech zvláštní tradici. Mají nejen upomínat na rajskou zahradu Boží, ale jako užitkové zahrady mají být také zdrojem léčivých a potravních rostlin. V souladu s touto tradicí byly od roku 2004 zwettlské klášterní zahrady jak revitalizovány, tak i architektonicky nově interpretovány.

Terasové zahrady
Na jižní straně kláštera se vždycky nacházely užitkové zahrady. V této slunné a chráněné části zahrady lze zahradnicky vyzrát nad drsným klimatem Waldviertelu, a tak se zde na několika úrovních nacházejí tematicky uspořádané užitkové zahrady: v „Zahradě svaté Hildegardy“ rostou léčivé byliny a zelenina, v „Zahradě pro mlsné jazýčky“ nesou ovocné stromy a bobulové keře lahodné plody a zahrada zvaná „Herbarium“ zve k poznávání nejrůznějších bylin. Mnohé z rostlin a plodů sklizených v těchto zahradách lze zpracované na čaje, koření a marmelády zakoupit v klášterním obchůdku.

Barokní letní domek „Sommerstöckl“
V severní části klášterních zahrad se od 17. století nachází Prelátská zahrada – areál, který byl původně vyhrazen jen opatovi a jeho návštěvníkům.
„Sommerstöckl“ od Josepha Munggenasta, zděný zahradní domek z období baroka, je z obou stran chráněn skleníky někdejší oranžerie, které dnes můžeme zase obdivovat v jejich staré nádheře. Tyto dva přístavbové skleníky byly podle historického vzoru na jižní straně celoplošně zaskleny a poskytují tak prosvětlený prostor pro různé akce, ale také ideální zimní zahradu pro četné rostliny pěstované v nádobách, dodávajících v létě této části zahrady náladu jižních zemí.
Centrální parter v Prelátské zahradě je díky stovkám růžových keřů, díky levanduli, mátám a dalším rostlinám vonným zážitkem zvláštního druhu.

Zahrádka v křížové chodbě
Tato část zahrady, která je jako místo ticha a meditace přístupná jen v rámci prohlídky kláštera s audioprůvodcem, představuje rajskou zahradu. Adam a Eva z ní byli vyhnáni, proto se sem i dnes vstupuje pouze za účelem zahradnické péče.
V rámci architektonické přestavby zahrady se ukázalo, že šestiúhlý půdorys gotické kašny se přesně šestkrát vejde na plochu dvora uvnitř křížové chodby. Proto byl uprostřed se nacházející hexagon vysypán štěrkem a osázen jabloní, dalších pět šestiúhelníků je provedeno vždy v jedné hlavní barvě.
Klid, rozjímání, zahradní kulturu a zahradní vědění – v zahradách kláštera Zwettl může každý najít svůj osobní ráj.

Otevírací doba
zahrada je volně přístupná; zahrada v křížové chodbě jen v rámci prohlídky kláštera (od Velikonoc do 31. října, denně 10.00 až 16.00 hod.)

www.stift-zwettl.at

Kontaktní údaje

Mobil:
Tel: 02822 / 20 202-17
Email:
info@stift-zwettl.atAdresa

Město:
Zwettl
PSČ:
3910
Adresa:
Stift Zwettl 1