Království paní Přírody

Přírodní zahrada MŠ Jaroměřice nad Rok. s názvem „Království paní Přírody“ byla slavnostně otevřena dne 17. 6. 2014. Díky dotacím Kraje Vysočina a podpoře zřizovatele, Města Jaroměřice nad Rok., se mohla školní zahrada MŠ pozvolna proměňovat v opravdové přírodní království, které mohou děti MŠ využívat nejen ke hrám a k odpočinku, ale také ke zkoumání a pozorování zákonitostí přírody, a to v každém ročním období.
Hlavním realizátorem naší přírodní zahrady je místní zahradník pan Vladislav Vejtasa a právě díky jeho úžasným nápadům, do jejichž realizace zapojil i prací nadšené děti, vzniklo na naší rozlehlé zahradě několik herních a poznávacích prvků: bylinková spirála, broukoviště Brouka Pytlíka, Rákosníčkův vrbový domeček, nektarová čerpací stanice motýla Emanuela, kompostér žížaly Jůlinky, zobací záhonek, ještěrkoviště, divoký koutek paní Přírody, sáňkovací kopec, kuchyňka pana Vařečky, kompasové stromy, hmyzí hotel. Většina z těchto koutků má název některé z pohádkových postaviček, a tak se tu děti mohou cítit opravdu jako v pohádce – veselé, šťastné, spokojené. A to bylo hlavním cílem při budování naší přírodní zahrady. Přírodní zahradu máme krásnou a jsme na ni právem pyšní. A je jen na nás, dospělých, abychom děti naučili pozorně naslouchat a procházet zahradou s otevřenýma očima a zjistit, že tu v žádném případě nejsme sami. Tady si pobzukuje včelka a tady zase bručí pantáta čmelák. Děti stačí jen lehce upozornit na mnohotvárnost živých tvorů, které mají přímo před nosem, a jejich zvídavost se ještě víc probudí.
Vybudováním přírodní zahrady v naší mateřské škole dostala příroda na naší zahradě místo, a děti se ji tak naučí vnímat jako něco cenného, co si zaslouží naši péči a ochranu.

Návštěva možná v měsících od května do října každé úterý od 14h do 17h.

www.ms-jaromerice.cz

Kontaktní údaje

Mobil:
+420 734 171 099
Email:
ms@ms-jaromerice.czAdresa

Město:
Jaroměřice nad Rokytnou
PSČ:
675 51
Adresa:
Mateřská škola, Husova 168