Malá zahrada Mukařov

Zahrada se nachází v Mukařově, okres Praha- východ v nadmořské výšce 427 m n.m. Velikost zahrady je 1160 m2 a z toho je zastavěno 250 m2. Podloží celé oblastí je žulové a půda je zde jílovitá, málo propustná. Celá oblast je ovlivněna severním prouděním vzduchu.
Zahrada vznikla cca. před osmdesáti lety z tehdejších luk. Z tohoto období je v zahradě poslední ovocný strom, jabloň s rozpětím koruny cca 12m. Jabloň tvoří zahradní dominantu, v letním období přírodní slunečník a základnu pro ptačí budky. Před dvaceti pěti lety byly staré ovocné stromy vykáceny a byla založena zelinářská zahrada. Ta postupně ustupovala zahradě okrasné, spontánně bez plánování, metodou zakrývání a odkrývání pohledů, vyvažováním poměru mezi plochami osázenými zelení, plochami volnými travnatými a plochami vodními.
V zahradě jsou sjednocujícím prvkem žulové, „bludné balvany“ z místních polí, dále tři jezírka, které spojuje vádí a kde se na jaře hojně rozmnožují ropuchy. Výsadba je převážně z botanických druhů květiny, bylin, listnatých a jehličnatých. Zahrada je zároveň pojatá jako zahrada obytná s možnosti posezení u táboráku, krátké procházky a možností využití přístřešku na různé domácí, kutilské práce.

Kontaktní údaje

Mobil:
+420 724 792 931
Email:
ladislav.maly@maledane.czAdresa

Město:
Mukařov
PSČ:
251 62
Adresa:
Zelená 248