Park Alejka v Broumově

Návrat kaštanového stromořadí z Jiráskových pamětí

Park o rozloze 2,6 ha vděčí za své jméno jírovcové aleji, která byla v 19. století oblíbeným promenádním místem. Výstavní prostor s fontánami, květinovou výzdobou a dřevěným altánem začal celkově chátrat po roce 1945. Město Broumov se rozhodlo na přerušenou promenádní tradici navázat, vrátit Alejce upravený vzhled a přizpůsobit ji současným uživatelům. Na přání místních obyvatel bylo rozhodnuto vysadit jírovcovou alej kompletně znovu.

Stávající podobu parku navrhl Ateliér AND, s.r.o. Obnova se realizovala v letech 2007 – 2010. Kromě obnovené kaštanové aleje se v rámci rekonstrukce parku zpřístupnila i jeho dosud nevyužívaná část. Vzniklo dětské hřiště se skluzavkou, pérovými houpačkami, dřevěným domkem a lanovou pyramidou. Projektanti pamatovali i na prostor pro míčové hry a další aktivity. Snadnější přístup k Liščímu potoku, který parkem protéká, umožnily široké stupně, kde se dá pohodlně posadit. Navazují na jedno ze tří nových přemostění. Pohodlné schodiště s rozšířenou funkcí vzniklo také ve svrchní části parku, v aleji. Snadno poslouží i jako hlediště pro koncerty a divadelní představení pořádané na místě někdejšího bastionu městského opevnění proměněného v letní scénu. V parku jsou nově zrekonstruované cesty. Návštěvníci se mohou zorientovat díky originální informační tabuli s plánkem, a pokud by chtěli nasát dávnou atmosféru parku, posedět mohou na kovové lavičce s textem Aloise Jiráska, někdejšího studenta broumovského gymnázia.

Obnovu broumovské Alejky podpořila Nadace Proměny Karla Komárka – soukromá nezisková organizace, která se zasazuje o rozvoj prostředí měst v České republice.

Park je celoročně volně přístupný veřejnosti.

Kontaktní údaje

URL adresa:
http://park-alejka.nadace-promeny.cz/Adresa

Město:
Broumov
PSČ:
550 01
Adresa:
Střelnická/Máchova