Park na říčním ostrově Santos v Sušici

Návrat prvorepublikové slávy

Park o rozloze 4,6 ha na říčním ostrově na Otavě byl za první republiky centrem společenského dění v Sušici. Přestože od 2. pol. 20. století jeho vybavení postupně zestárlo nebo úplně vymizelo, obliba ostrova jako místa příjemných procházek i společenského dění přetrvala a s ní i touha vrátit místu jeho někdejší slávu. O exotický název parku se postarali místní kluci, kteří sem chodili napodobovat slavného brazilského fotbalistu Pelého. Podle názvu jeho domácího klubu – Santos – se tak začalo říkat i ostrovu.

Nové architektonické řešení, realizované v letech 2009 – 2013, nalézá citlivý kompromis mezi městským a přírodním charakterem parku. Ostrov se nachází pár minut chůze od náměstí, přesto má charakter lužního lesa a je součástí ekologicky významného biocentra Pod Kateřinkou. Na ostrově roste například památná lípa srdčitá nebo lilie zlatohlavá.

Architektům z atelieru FLORART se podařilo vhodně využít blízkost vodního živlu a současně jej respektovat. Na severním cípu ostrova je městská pláž – připomínka někdejších říčních lázní. Snadnější přístup k řece umožňují kamenné stupně podél Otavy. Ideální pro dětské vodní hrátky je i propojovací kanál, jenž protéká napříč ostrovem. Kultuře, pobytu a sportu je vymezena centrální část ostrova s potřebným zázemím. Na dohled od zrekonstruovaného kiosku s dřevěnou palubou je louka se sportovním hřištěm a dvě dětská hřiště. Nedaleko se nachází také oblíbený kuželník, obnovený na přání obyvatel na stejném místě, kde původně stál ještě po druhé světové válce. Jedinečnou atmosféru na Santosu podtrhují dřevěné objekty sochaře Václava Fialy, zejména zvonice na jižním cípu ostrova, dům na pozorování hvězd, dům na poslouchání ticha či originální posezení k ohništi.
Park je dnes opět dějištěm mnoha společenských, kulturních i sportovních akcí. Veřejnost jej zvolila Stavbou roku Plzeňského kraje 2013 a odborná porota Parkem roku 2014.

Jeho obnovu podpořila Nadace Proměny Karla Komárka – soukromá nezisková organizace, která se zasazuje o rozvoj prostředí měst v České republice.

Park je celoročně volně přístupný veřejnosti.

Kontaktní údaje

URL adresa:
http://ostrov-santos.nadace-promeny.cz/Adresa

Město:
Sušice
PSČ:
342 01
Adresa:
Dlouhoveská/ Ke koupališti