Ukázková zahrada Arche Noah (Noemova archa)

Ukázková zahrada Arche Noah (Noemova archa)

Zahradní zážitek v Dolních Rakousích

Arche Noah je sdružení, které se již 20 let zasazuje o zachování kulturních rostlin a čítá dnes na 8.000 členů. Generace zahradníků a sedláků se po celá staletí s péčí a láskou staraly o své odrůdy zeleniny, ovoce i okrasných rostlin. Dnes o tyto kořeny naší kultury přicházíme: celosvětově již zmizelo na 75 % zemědělské diverzity! U mnoha kulturních rostlin se pěstují hybridy – rostliny, jejichž semena nelze použít k přesevu. Nadnárodní koncerny ovládají trh a snaží se prosadit geneticky modifikované rostliny. S každou starou odrůdou se však nenávratně ztrácejí kulturní hodnoty a tradiční vědomosti!

„Naši práci chápeme jako odpověď na restriktivní globální politiku v otázce osiv. Rozmanitost kulturních rostlin je základem života dalších generací,“
říká Mgr. Beate Kollerová, manažerka ARCHE NOAH, „a proto je třeba nejrůznější odrůdy co nejlépe a v maximální diverzitě pěstovat.“ V síti spolupracujících pěstitelů se dnes asi 150 zemědělců a zahrádkářů opět věnuje uchovávání kulturních rostlin. V ukázkové zahradě v Schilternu a množitelské zahradě v Langenloisu se etablovala ústřední pracoviště pro udržování druhové rozmanitosti, sloužící také rozšiřování povědomí o této problematice a vzdělávání.

Barokní kuchyňská zahrada
V roce 1995 byla ukázková a množitelská zahrada otevřena na pozemcích dřívější „kuchyňské zahrady“ v Schilternu. Struktury barokní zahrady jsou nadále součástí zahradního konceptu. Každoročně tu v historickém prostředí roste více než 500 odrůd zeleniny, bylin a ovocných dřevin. V barokním zahradním pavilonu se na stěnách dokonce nacházejí originální fresky s historickými zahradními výjevy.
Na 40 tematických záhonech se pěstují, množí a stylově prezentují vzácné odrůdy rostlin z odrůdového archivu. Vyprávějí o neznámých lahůdkách a cestě kulturních rostlin kolem světa, seznamují s cestou od plané k zahradní rostlině, ukazují techniky získávání semen a umožňují zažít rozmanitost potravních rostlin.

„Spolu s velkým výběrem kulturních rostlin se tady uchovává také rozmanitost chutí – co zde dokázali, je nedocenitelné,“
říká s uznáním Barbara van Melle, moderátorka ORF a sama nadšená zahradnice a kuchařka.
O ARCHE NOAH se vyslovila řada prominentních osobností, zcela ve znamení rozmanitosti. Také Margit Fischerová, manželka úřadujícího spolkového prezidenta, je nadšená. „Dvacetileté výročí se musí důstojně oslavit, protože Arche Noah je dobrá a důležitá věc.“

Výletní cíl Schiltern
V zahradní knihovně v barokním pavilonu si člověk může listovat knihami a relaxovat, zatímco děti na pískovišti nebo u stromové chýše zkoumají zahradu. Po zajímavých prohlídkách najdou návštěvnice a návštěvníci v přehledně uspořádaném obchůdku bioosiva, ekologické sazenice, zahradní pomůcky a vybavení, stejně jako knihy.

Otevírací doba
04. dubna až 06. října 2013

úterý - pátek:
10.00 - 16.00 hod.

víkendy a svátky:
10.00 - 18.00 hod.

pondělí je dnem klidu
Informace
vstupné:
€ 6,-- na osobu
€ 4,50 pro seniory,
žáky a
studenty

Děti do 14 let v doprovodu dospělých a členové sdružení ARCHE NOAH mají vstup volný!

skupinová sleva:
pro skupiny od 15 osob € 4,50/ osobu

www.arche-noah.at

Kontaktní údaje

Mobil:
Tel: +43 (0) 2734 8626
Email:
schaugarten@arche-noah.atAdresa

Město:
Schiltern bei Langenlois
PSČ:
3553
Adresa:
Obere Straße 40