Ukázková zahrada manželů Peterkových

Venkovská zahrada – domov pro lidi i živočichy
Zahrada má sice prastaré kořeny, ale vlastní budování v přírodním duchu začalo až v roce 2009 po změně majitelů.

V zahradě najdete původní sad s jabloněmi a švestkami, který obohatilo jezírko. To vzniklo na nejvlhčím místě pozemku, kde již dříve občas protékal potůček a rostly zde vrby. Jde o čistě přírodní jílové jezírko, do kterého ústí odtok z domovní čističky odpadních vod. Rostlinám se zde díky přísunu živin z čističky opravdu daří. Rostou bujně a tak během léta jezírko připomíná tropickou džungli. Stalo se domovem pro zelené a hnědé skokany a nejrůznější vodní hmyz. Na rostliny přilétají i vážky a šídla a mezi oblázky v nejmělčí části přilétá množství včel, aby se v horkém dni napily. Sad je postupně dosazován ovocnými keři a trvalkami.

Další část představuje travnatý dvůr s trvalkovým záhonem a malou zeleninovo-květinovou zahrádkou. Od časného jara do pozdního podzimu zde nepřetržitě rozkvétají nejrůznější druhy rostlin. Od talovínů a bledulek, přes další jarní cibuloviny, plicník, barvínek, pak přicházejí denivky, růže, kosatce, pivoňky a mnohé další květiny a bylinky a na podzim končí sezóna květy astřiček a listopadek.

Poslední část byla původně travnatým, z větší části svažitým pozemkem, na jehož jižní hranici rostly švestky a třešně. Většina stromů zůstala zachována, ale s postupem času zde vznikly nové záhony, přírodní živý plot s keři i stromy a jezírko pro kachny. Mezi první počiny patří zeleninový záhon - teráska s kamennou zídkou, před kterou se daří levanduli, tymiánu, oregánu i pelyňku. Dalším krokem bylo vybudování vysokého záhonu, který je určen pro permakulturní společenství zeleniny a květin. Přibyly i ostrůvky s rybízy, angrešty, kamčatskými zimolezy, malinami a aroniemi. Tato část prochází největší proměnou, protože zde byl největší volný prostor k budování.

„Kdo navštíví naši zahradu, toho hned na počátku přivítají dvě téměř stoleté lípy, které mají krásnou historii. Na zahradě možná uvidíte mimo rostlin i nejrůznější zpěvné ptactvo, žáby, slepýše, ještěrky, možná i užovku a spoustu hmyzu a dalších živočichů. A z domácích zvířat na vás budou pokřikovat legrační kachny – indičtí běžci, kteří se nám osvědčili při likvidaci slimáků. Možná zahlédnete některou z našich koček a přivítat vás přijdou i naše border kolie.
V naší zahradě naleznete klid a možná vám připomene zahradu vaší babičky.“

http://prirodnizahrada.ic.cz

Kontaktní údaje

Mobil:
+420 604 126 857
Email:
astroiva@seznam.czAdresa

Město:
Chotěboř
PSČ:
583 01
Adresa:
Libická Lhotka 13