Ukázková zahrada Marienschlössl Wiedendorf

Ukázková zahrada Marienschlössl Wiedendorf

V říši růžové hraběnky


V roce 1980 se hraběnka Cathérine Matuschka nastěhovala do zámku Marienschlössl. Zahrada se tenkrát prezentovala hlavně jako užitková s množstvím ovocných stromů a zeleninových záhonů – s láskou ošetřovaných jejími pratetami. Kdouloňové keře, staré odrůdy jabloní a spousta švestek rostly kolem starých zdí v bývalém vodním příkopu, zídka z přírodních kamenů lemovala zeleninovou zahradu, záplava modrých kosatců přiléhala k břečťanem porostlé fasádě zámečku o čtyřech křídlech.

„Nejkrásněji rostl jeden růžový keř s nádherně vonícími tmavě rudými květy. Přivedl mě na myšlenku vysázet v zahradě další historické poklady,“
říká Cathérine Matuschka o inspiraci, kterou jí dala fantastická stará odrůda růže ‘William Lobb’. „Následně jsme tu vysázeli staré a anglické růže dnes už více než jednoho sta různých odrůd.“

Růže a jejich kavalíři
Růže kvetou kolem zámečku Marienschlössl v různých odděleních zahrady – ve formálně koncipované růžové zahradě, jako pnoucí a popínavé růže kolem romantického loubí, jako vonící růžový plot a bujně rostoucí kolem arkád vnitřního nádvoří. „K růžím se připojili ‚růžoví kavalíři‘ jako náprstník a stračka, šanta kočičí, různé druhy geránií, levandulové keře, plané i méně plané odrůdy plaménku a další krásné rostliny,“ vypráví paní Matuschka o uskutečňování svých růžových snů.

Od stinných záhonů až ke keřové zahradě
Stinné záhony na severní straně jsou dnes hezky vzrostlé a upoutají na první pohled. Zvýšený prostor ke koupání ve středomořském stylu sousedí s malou užitnou zahradou se skleníkem a bylinami a s keřovou zahradou osázenou odrůdami habru a středověkými růžovými keři. „Chybět nesměl ani `Palais des Poulets´. Ten je dnes zabydlený legračními trpasličími plemeny slepic a lemovaný nádhernými pivoňkami,“ vysvětluje Cathérine Matuschka jako průvodce poslání tohoto zvláštního zahradního oddělení.

Růžové semináře a zahradní kavárna
Své znalosti předává „růžová hraběnka“ v prakticky zaměřených seminářích, pravidelné zahradní akce lákají do Wiedendorfu již řadu let stálé publikum nadšených milovníků zahrad a růží. V zahradní kavárně si hosté mohou příjemně odpočinout při kávě nebo růžovém čaji a koláči; a kdo by chtěl zůstat déle, pro toho je tu „Bed & Breakfast“ ve dvou romantických pokojích pro hosty.

Stylový růžový obchůdek
„Vše, co se týká růží, najdete v mém růžovém obchůdku – od zajímavé odborné literatury přes speciální nářadí, rukavice, hnojiva a opěry pro růže až k dekoraci pro vaši růžovou zahradu. A samozřejmě také samotné růže!“, opěvuje odbornice svou nabídku. Všechny růže jsou nabízeny v nádobách a zákazníci si je na místě mohou sestavit do skupin, aby srovnali listy i květy a posoudili dosažení žádoucího účinku. Velkou výhodou nádobových růží je také to, že je možné sázet je kdykoli od jara až do podzimu.

Otevírací doba
06. dubna - 30. září 2013
pro skupiny s více než 8 účastníky po domluvě

Kontaktní údaje

Mobil:
Tel: 0664 / 468 53 93
Email:
info@marienschloessl.atAdresa

Město:
Straß im Strassertal
PSČ:
3491
Adresa:
Schlossstraße 5