Ukázková zahrada rodiny Hamiltonovy

Ukázková zahrada rodiny Hamiltonovy

Léčivé byliny a minerály


Již babička Margrety Hamiltonové vlastnila ovocnou zahradu s bylinkami. Její matka zahradnickou živnost převzala a nakonec pokračovala v tradici i paní Hamiltonová. Před více než dvaceti lety založila spolu se svým mužem první vlastní zahradu – nenáročnou na péči, s travnatou plochou a keři na okrajích. Takto to ale nemělo zůstat!

„Před mnoha lety jsem založila zahradu, deset let jí teď dávám novou podobu – a stále ještě nejsem hotová,“
shrnuje Margret Hamiltonová své zkušenosti se zahradou. Všechna ta léta i dobové trendy zanechaly na této 2.000 m² velké zahradě své stopy, stejně jako sběratelská vášeň zahradnice.

Nerosty na zahradě
Sbírala nejprve sukulentní rostliny, například netřesky – na teplém, slunném štěrkovém záhonu vedle vchodu – jakož i různé denivky výrazných barevných odstínů a vždy také kameny, o jejichž historii, struktuře a významu tato mineraložka ráda vypráví. Geolog Walter Hamilton nakazil záhy svým zájmem o horniny také svou manželku. Sbírka obou manželů dnes určuje vzhled jejich zahrady.

Svět kamenů – koníček se stává povoláním
„Naší bylinkovou zahradou vede zcela zvláštní štěrková cestička. Leštěné tamblované kameny se třpytí na všech hranách a koncích,“ vypráví pyšná majitelka. Kousky horniny se za tímto účelem leští v bubnu brusným pískem a získávají tímto opatřením zvláštní lesk. „V naší sbírce najdete také zkamenělé dřevo, mlže a plže, jakož i exempláře nejstarší usazené horniny,“ pokračuje paní Hamiltonová. „Weinviertel je známý svými fosilními nálezy!“ Dnes tato vystudovaná pedagožka vede obchod s minerály v Deutsch Wagramu a věnuje se přitom také léčivým a zdravotně prospěšným účinkům kamenů.

Láska k bylinám
V bylinkové zahradě za domem stojí v řádcích vedle sebe mnoho zajímavých kořeninových a léčivých bylin. V roce 2009 byla zahrada přetvořena ve zcela osobní oázu ve tvaru ležaté osmičky. Diplomovaná naturopatka a léčitelka se v každé z těchto rostlin dobře vyzná – teoreticky i prakticky. „Dnes už disponuji například více než 20 různými druhy šalvěje a míchám z nich speciální čaje,“ vypravuje Margret Hamiltonová. Jako biotronička spojuje při své práci síly bylin a kamenů. „Pomocí lávových kamenů, třezalkového nebo měsíčkového oleje a krystalových esencí můžete své tělo zase uvést šetrně do rovnováhy. Příjemné teplo kamenů uvolňuje energetické blokády a zatuhlosti,“ ukazuje nové cesty k dosažení vnitřní rovnováhy.

O dálce, vodě a rozmanitosti
Svitel, svída a muchovník přinášejí do pestrého živého plotu rozmanité zdobné květy a plody a šarmantně lemují biotop i záhony trvalek. Zahrada tu je úplně rovná a poskytuje volný rozhled. Přes všechny struktury a nové prvky bych nikdy nechtěla ztratit výhled do dálky,“ říká paní Hamiltonová. „Neboť tento pocit volnosti je součástí kvality mého života.“

Otevírací doba
návštěva po předchozí dohodě

Adresa

Město:
Deutsch-Wagram
PSČ:
2232
Adresa:
Haspingerstrasse 3